Застрахователни измами: Как да се предпазим

Застрахователният пазар е един от най-динамичните и интересни, не само в България, но и в целия свят

07:09, 19 Септември, 2024 0 коментара

Застрахователният пазар е един от най-динамичните и интересни, не само в България, но и в целия свят. Затова OFFNews се стреми да следи внимателно всички новини, които касаят сектора. А те са повече от разнообразни - като се започне от различните варианти за застраховки, които варират в много широки граници и като покритие и като цена, и се стигне до полезни съвети как да се предпазим от фалшиви полици.

Особено по време на подобни кампании е изключително важно да сте добре информирани за всички детайли, свързани с този вид договори и фирмените политики на отделните дружества. Само така ще имате надеждна превенция, че няма да попаднете в измамни схеми, да загубите пари и да не получите обезщетение при застраховки, които всъщност не са застраховки. Това е най-доброто предпазване и предотвратяване на измами.

Как да се предпазим

Добре е да се доверявате на компании с история, каквито не липсват у нас. При тях има пълна отчетност в застраховането и сигурност на застраховките. Това дава възможност за проверка на застраховка - за всеки отделен вид.

Като цяло тези злоупотреби са двуостър нож, от който страдат както обикновени потребители, така и самите компании - например с необосновани застрахователни претенции. Със сигурност е необходимо гражданите да имат познания в сектора със застраховките, за да не станат жертви на измама. Разумният потребител е информираният потребител.

Независимо дали сте опитен потребител на застрахователен продукт, или току-що навлизате във водите на финансовата защита, от решаващо значение е да разполагате с необходимите знания и инструменти, за да се предпазите от нежелани последици. За тази цел много може да ви помогне, ако следите внимателно всички новини за застраховане.

Измамите в зависимост от намеренията на дееца са основно два вида - планирани или спонтанни. Що се отнася до планираните, те са много трудни за разкриване, тъй като измамникът е положил предварителна подготовка и усилия за целта. Спонтанните се случват при случайно застрахователно събитие, при което застрахованият извършва измамата, без преди това да е планирал нейното извършване и целта му е да увеличи полученото обезщетение или да си намали претърпените щети. Примери в тази посока са скриването на непострадали вещи при реално случило се събитие, манипулация на факти, увеличаване на фактурираната стойност за необходим ремонт и други.

Ins Editor 5

Публикувай нов коментар

Съдържанието на това поле е поверително и няма да бъде показвано публично.
Image CAPTCHA